Okolice - Hel i Chałupy

a a a

Półwysep Helski to około 34 kilometry piaszczystego lądu powstałego dzięki prądom morskim. Od północy brzeg półwyspu jest wyrównany, znajduje się tam wał wydmowy oraz przepiękne, szerokie plaże. Najwyższe wydmy to Góra Szwedów (15 m n.p.m.) i Bocianie Gniazdo.
Południowa linia brzegowa jest pofałdowana. W wodach otaczających Półwysep żyją ryby morskie (flądry, śledzie, szprot, dorsze, łososie, trocie wędrowne) i słodkowodne (szczupaki, płocie, okonie). Do zatoki zaglądaja także foki szare, delfiny białonose i morświny. Bogatą przyrodę Półwyspu tworzą kormorany, prekozy, biegusy, czajki, petrele, mewy, rybitwy, sarny, zające, dziki, lisy i jeże. Ze względu na unikatową formę cały półwysep należy od 1978 roku do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.
Na Półwyspie Helskim występuje specyficzny mikroklimat - niskie opady, mała amplituda temperatur, największa w Polsce ilość dni słonecznych przy jednoczesnym wietrze , dzięki temu to idealne i wymarzone miejsce do uprawiania windsurfingu i żeglarstwa oraz innych sportów wodnych. Chałupy to stolica tego sportu.Okolic

Chałupy to niewielka wioska rybacka położona tuż za Władysławowem, kierując się w stronę Helu. Szeroka, czysta plaża, świeże powietrze to idealne miejsce na wypoczynek. Traktowana jako miejscowość typowo letniskowa niedawno zmieniła swój charakter. Stała się stolicą windsurfingu i kitesurfingu. Teraz ponad połowa przyjeżdżających to ludzie, którzy uwielbiają te sporty.